JOGURTY

KAUZA JOGURTY a jiné zakysané mléčné výrobky

Mnoho let se na internetu objevují různé informace o kvalitě či nekvalitě jogurtů a jiných mléčných výrobků. Jestli se budeme všemi těmito informacemi zabývat, budeme z nich brzo jeleni, daňci a srnci.

Spotřebitelům, které skutečně zajímá, co si kupují za své vydělané peníze, by mohl tento článek ukázat cestu, pokud sami nemají čas zjišťovat, jak je to alespoň přibližně správně.

Jogurt a jiné kysané mléčné výrobky, vznikly před více jak 4000 lety, na dnešním území Bulharska, nebo Turecka, přirozenou fermentací kravského, nebo jiného mléka, za působení bakterií nejznámějších druhů, jako jsou Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus. Po přidání těchto kultur do kvalitního mléka a při zvýšení teploty přibližně na teplotu tělesnou (cca 40°C), vznikají biologické procesy mléčného kvašení, kysání, kdy bakterie mění mléčný cukr na kyselinu mléčnou a další látky, prospěšné zejména pro střevní mikroflóru člověka. Tyto kultury se nacházejí zejména v rostlinách a houbách. Již v roce 1908 byla udělena Nobelova cena lékaři a biologovi Iljovi Mečnikovovi, za prokázání pozitivních účinků výše uvedených biobakterií, na zdraví a imunitu člověka.

Protože se jedná o přírodní procesy za přítomnosti živých bakterií, měly by být zakysané výrobky také živé, tak jak je vyráběli a konzumovali naši předkové. Když vezmeme kupecké počty a selský rozum do hrsti, zkusme se zamyslet nad významem následujících výrazů, které na výrobcích nacházíme:

„Živý jogurt“

„živé bakterie“

„zrající v kelímku“

„podle tradiční receptury“

„poctivá chuť“

„poctivé složení“

„poctivý výrobek“

Já osobně, se nemohu zbavit pocitu, že jsem dříve patrně konzumoval mrtvé a nepoctivé výrobky až do momentu, kdy se výrobce zázrakem stal poctivým, na rozdíl od ostatní konkurence.

Také si například kladu otázku, co a jak mi zraje v kelímku, při teplotě cca 5°C, kterou mám v ledničce.

Spotřebitelé, jejichž rozhodujícími faktory jsou cena produktu, reklama, doporučení celebrity, nebo víra ve značku, to mají jednoduché a nemusí se těmito záležitostmi dál zabývat. Měli by si ale možná položit otázku, co je základní funkcí reklamy?

PODPORA PRODEJE

Každý úspěšný absolvent potravinářské fakulty nám však poví, co je opravdu důležité:

Pravidelně STŘÍDAT různé druhy zakysaných výrobků, protože každý druh obsahuje i jiné druhy bakterií, potřebných pro náš organismus.

Nejvíce bakterií obsahují výrobky čerstvé, na začátku uvedené doby spotřeby. Doba skladování je nepřímo úměrná počtu živých bakterií, pokud je vůbec výrobek obsahoval.

Do kysaných mléčných výrobků naši předkové určitě nepřidávali modifikovaný škrob, vědecky nespecifikovatelné bakterie a kultury, cukry, barviva, arabskou gumu, konzervanty a tak dále. Jedná se pak o takzvanou zpracovanou potravinu, která nemá s původním přírodním produktem mnoho společného.

Na výrobku by mělo být uvedeno, jaké kultury bakterií obsahuje a z jakého mléka je vyrobený. Údaj „obsahuje živé jogurtové kultury“ není specifikací obsahu výrobku pro inteligentního spotřebitele!

Řada různých komplexů takzvaných bifidogenních bakterií, které se nám prezentují v reklamě a u složení výrobku, mnohdy vůbec neexistuje!

Pokud si chceme kysané výrobky vylepšit, protože čistá přírodní chuť může mnohým z nás připadat příliš kyselá, přidejme si do nich sami to, co máme rádi, až doma, před konzumací.

Některé další známé bakterie:

(Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus johnsonii, Lactobacillus plantarum, Streptococcus agalactiae, Enterococcus faecalis), (Streptococcus mutans, Bifidobacterium longum)